Izvēlies drošu interneta veikalu!


Kā izvēlēties drošu interneta veikalu, lai pirkums izdotos un prece tiktu droši piegādāta, kā arī pēc pirkuma būtu nodrošināti visas likumā paredzētās klienta tiesības – arī preces atgriešanas iespēja un garantija?
 
Nav vienas receptes, bet esam apkopojuši vairākus ieteikumus, kam pievērst uzmanību, izvēloties pārdevēju savam nākamajam pirkumam – vai tas ir jauns mobilais telefons, ledusskapis, gultas veļa vai gulta.
 
  1. Izvēlieties pazīstamus interneta veikalus! Visbiežāk laika pārbaudi izturējušie veikali rūpējas par savu tēlu un nodrošinās visu paredzēto pakalpojumu klāstu. Pat, ja prece piedāvājumā būs nedaudz dārgāka kā mazāk pazīstamā veikalā, atcerieties, ka Jūs riskējat ar iespēju tikt apkrāptiem.
  2. Izanalizējiet veikala nosaukumu! Būtu jākļūst piesardzīgiem, ja veikala nosaukumā ir pazīstamu zīmolu nosaukumi, kas atvasināti ar papildu vārdiem. Parasti oficiālajām ražotāju mājas lapām nosaukums ir vienkāršs (piemēram, louisvuitton.com). Krāpnieki bieži izmanto pazīstamu zīmolu nosaukumus, paplašinot tos ar “deals”, “super deals” (piemēram, discountlouisvuitton.com, ipadoffers.net, utml.).
    Tāpat izvairieties no interneta veikaliem, kas iekļauj nosaukumā citu populāru interneta veikalu vārdus vai daļu no nosaukumiem, vai kopē to dizainu un aprakstus.
  3. Neticiet superlētiem piedāvājumiem! Vienmēr vajadzētu pārbaudīt, cik izvēlētā prece maksā citur (arī pasaulē pazīstamākajos interneta veikalos). Krāpnieki bieži piedāvā pazīstamu zīmolu preces par ļoti zemu cenu. Tāpat nav iespējams, ka tikai vienam, visbiežāk – mazpazīstamam interneta veikalam, visas preces ir par vislētāko cenu internetā.
  4. Izvērtējiet preču aprakstus! Ja iepērkaties Latvijas interneta veikalos, vajadzētu pievērst uzmanību preču aprakstu kvalitātei. Ja Latvijas veikalam visām precēm apraksti ir svešvalodā, labāk nepirkt preces šādā veikalā, jo tas liecina, ka apraksti ir pārkopēti no citām interneta vietnēm un pārdevējam nav resursu, lai varētu nodrošināt aprakstus valsts valodā. Visticamāk, šāds veikals nevarēs nodrošināt nekādas preču garantijas.
  5. Pievērsiet uzmanību, vai norādīta pilna informācija par uzņēmumu! Pārbaudiet interneta veikala rekvizītus – adresi, kontaktinformāciju (tālrunis, e-pasts, saziņas forma). Vajadzētu arī pārbaudīt, vai pārdevējs atbild caur norādītajiem komunikācijas kanāliem, kā arī, vai atbildes ir saprotamas un pārliecinošas.
  6. Novērtējiet, vai veikalam ir SSL sertifikāts –  piekaramās atslēgas simbols pārlūkprogrammas interneta vietnes adreses laukā. Uzklikšķinot uz tā, var redzēt, vai sertifikāts ir derīgs. Tas ir būtiski, ja vēlaties šim veikalam uzticēt savu kontaktinformāciju un arī savu naudu, apmaksājot pirkumu tiešsaistē, un nevēlaties, lai šo informāciju saņem vēl kāds cits.
  7. Pārliecinieties, vai ir skaidri aprakstīti noteikumi – preču apraksti un fotogrāfijas, pirkšanas noteikumi. Izlasiet preču atgriešanas noteikumus, un, ja tie ir neskaidri vai vairāk ierobežojoši kā to nosaka likumdošana, labāk neveikt pirkumu šādā veikalā.
  8. Pārbaudiet atsauksmes par veikalu! Pirms iepērkaties mazpazīstamā interneta veikalā, pārbaudiet komentārus un atsauksmes par veikalu, uzziniet, kāda ir citu cilvēku pieredze. Ja atsauksmju nav, tās ir pārāk vienādas vai visas ir veidotas nesen, labāk kļūt piesardzīgiem. Ir novērots, ka krāpnieciski veikali mēdz paši sev ģenerēt labas atsauksmes, lai pārliecinātu pie viņiem iepirkties.
  9. Pārbaudiet veikala vēsturi! Ja  pirmo reizi vēlaties iepirkties mazāk pazīstamā interneta veikalā, vajadzētu pārbaudīt tā vēsturiskos datus, izmantojot tiešsaistes rīku archive.org, kur varēs pārliecināties, cik ilgi darbojas mājas lapa, un neuzķerties, ja veikals norādījis, ka darbojas gadiem ilgi. Labāk pašiem pārliecināties.
  10. Pārbaudiet, kādus maksājuma veidus veikals pieņem! Lai veiktu maksājumus ar kredītkarti tiešsaistē, uzņēmumam jāatbilst noteiktiem kritērijiem. Ja interneta veikals piedāvā tikai apmaksu ar bankas pārskaitījumu, nevis PayPal vai apmaksu tiešsaistē, kas aizsargā pirkumus pret krāpšanu, labāk izvairīties no pirkumiem šādā vietnē.
  11. Esiet uzmanīgi ar priekšapmaksu! Būtu jākļūst uzmanīgiem, ja veikala pārstāvji pieprasa priekšapmaksu par pirkumu. Tas var norādīt uz iespēju, ka veikalam nav līdzekļu preces iegādei no vairumtirgotāja, un Jūsu tiesības uz atteikšanos no preces likumā paredzētajā kārtībā un naudas saņemšanu var būt apdraudētas.
  12. Pievērsiet uzmanību cenai maksāšanas brīdī! Uzmanieties, vai kādā brīdī nemainās preces cena vai citas izmaksas. Nevajadzētu apmaksāt pirkumu, ja lapā ir bijusi norādīta viena cena, bet saņemtajā rēķinā vai pirkuma grozā – cita. Tāpat jābūt piesardzīgiem, ja saņemat zvanu no veikala ar piedāvājumu iegādāties līdzīgu preci par augstāku cenu. Arī tā ir krāpšana, ja veikals piesaista uzmanību ar zemām cenām, bet realitātē piedāvā preci par augstāku cenu (kas, protams, ir tuvāka realitātei).
 
 
Kā sākumā minējām, nav vienas receptes, kā iepirkties droši, bet šie ieteikumi noteikti samazinās riskus, iepērkoties internetā. Lai izdevīgi pirkumi!
 
 
Raksts tapis sadarbībā ar interneta veikalu Xnet.lv 
Biznesa klients Ieiet
Privāts klients Ieiet

Dzirnieku iela 24, Mārupe, LV-2167, e-pasts: [email protected], Info +371 27042424